Hit enter to search or ESC to close

Sedef Kabaş kimdir?

Eğitim/Akademisyen:

Londra doğumlu Kabaş, 1992 yılında Boğaziçi Ü. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden en yüksek derece ile mezun oldu. Kazandığı Fulbright bursu ile okuduğu Boston Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisansını tamamladı. Marmara Ü. Genel Gazetecilik Bölümü’nden ““Dünya ve Türk Basınında, Röportaj ve Söyleşi Geleneği”” üzerine yazdığı tezi ile 2006 yılında doktora derecesi aldı. İstanbul Akademi, Pera İstanbul, Bahçeşehir Ü., Kültür Ü., ve Kadir Has Ü.’ de “Medya İlişkileri”, “Diksiyon, Etkili Ses ve Beden Dili”, “Sunum Becerileri”, “Röportaj Teknikleri” ve “Etkili Haber Yazımı” üzerine (2001-2011) dersler verdi. Halen üniversitelerde “konuk konuşmacı” olarak seminerler veriyor.

 

TV Habercisi/Gazeteci:

POWER FM radyosunun kurucu ekibinde yer aldı, haber bültenlerini hazırlayıp, sundu. 1995 yılında CNN International’ın Atlanta’daki haber merkezinde çalışan ilk Türk gazeteci oldu. Bu görevinde başta Ortadoğu, Avrupa ve Balkanlar olmak üzere dünyanın pek çok bölgesi ile ilgili haberler hazırladı. “Almanya’da Türk Döneri” haberi ile 1998 CNN World Report/ En İyi Ekonomi Haberi ödülünü kazandı. Türkiye’ye döndükten sonra Portreler/NTV, Dönence/ATV, Sesli Düşünenler/TV8, Haber Ötesi/SKYTürk, Medya Medya/TRT2 kanallarında siyaset, ekonomi, medya, akademi, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimleri ile araştırmaya dayalı 1500den fazla röportaj gerçekleştirdi. Uzun yıllar “ekranların en iyi soru soran gazetecisi” kabul edilen Kabaş, pek çok ödüle layık görüldü. Siyasi gündeme dair yazdığı yazılar ve yaptığı konuşmalar ile ülkenin önde gelen “fikir liderleri” arasında yer alıyor.

 

Eğitmen/Koç/Danışman:

2007 yılında Sedef Kabaş Eğitim, Koçluk ve Danışmanlık şirketini kurdu. İş dünyasının liderleri, üst düzey yöneticileri ve yabancı (expat) yöneticilerine iletişim koçluğu ve medya danışmanlığı yapmakta, Türkiye’nin önde gelen şirketlerine grup eğitimleri vermektedir. Uzmanlık alanları: Etkili Liderlik, Etkili İletişim, Topluluk Önünde Etkili Konuşma, Yaratıcı Sunumlar Hazırlama ve Aktarma, Medya İlişkileri, Etkileme ve İkna, Kişisel Marka ve İmaj Yönetimi, Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi’dir.

 

Konuşmacı:

Konferans ve seminerlerde “konuk konuşmacı” olarak iletişim, liderlik ve medya üzerine bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktadır.

 

Master of Ceremony:

Ulusal ve uluslararası pek çok basın toplantısı, konferans, kongre ve fuarlarda MC olarak görev almaktadır (Türkçe ve İngilizce).

 

Yazar:

Sesli Düşünenler, Zamanı Dize Getirenler, İpek Dokulu Başarılar, Soru Sorma Sanatı, Hayatını Seçen Kadın ve Muazzam Muazzez adında 6 kitabı vardır.

Sedef Kabaş, Ph.D.

Academic:

Born in London; graduated with highest honor from Boğaziçi University in International Relations and Political Science, 1992. As a Fulbright Scholar studied at Boston University and received a master’s degree in Broadcast Journalism, 1995. Obtained a Ph.D. degree from Marmara University, in Journalism for her thesis on ‘News Interviews: The Art of Asking Questions’, 2006. For 10 years, lectured at Akademi İstanbul, Pera İstanbul, Bahçeşehir U., Kültür U. and Kadir Has U. on Eloquence, Effective Use of Voice & Body Language, Presentation Skills, The Art of Interviewing, Media Relations and News Writing & Editing, 2001-2011.

 

TV Presenter:

A founding team member of POWER FM, assigned to write and anchor the news, 1992. Known to be the first Turkish journalist working for CNN International in Atlanta where she produced special news packages on issues concerning Middle East, Europe and Balkans. Received the 1998 CNN World Report/Best Economy News Award for her report on the booming Turkish doner kebab industry in Germany. After returning to Turkey, produced and hosted news programs on national TV Channels such as NTV, ATV, TV 8, SKY Turk and TRT 2 for about 15 years. Made a name for herself by conducting exclusive interviews with leading figures in business, politics, culture, arts, sciences, sports and media, and won many TV awards. Accepted to be one of the leading opinion leaders in Turkey, where her speeches and articles about politics receive great coverage in media.

 

Trainer / Coach / Consultant:

Founded Sedef Kabaş Training & Coaching & Consulting, in 2007. Works as a Communication and Media Coach for leaders and top executives to improve their leadership skills, prepare and deliver effective speeches, benefit from media power, manage their personal image & reputation and be more persuasive communicator. Also works as a Specialist Communication Trainer for leading companies in different industries, focusing on Leadership Communication, Effective Presentation Skills, Media Relations, Eloquence, Effective Use of Voice & Body Language, Personal Image and Reputation Management, Corporate Image and Reputation Management, Strategic Communication, and Art of Persuasion (Turkish & English).

 

Speaker:

Shares her experience in media and communication fields as a motivational speaker.

 

Master of Ceremony:

Works as a MC for many national and international press conferences, congresses and fairs. (Turkish & English)

 

Writer:

Wrote six books on journalism.

Neler Söylediler?

I worked with Dr. Sedef Kabaş for media training and found the training very effective.I would like to thank Sedef Kabas for her efforts and would certainly recommend her for any kind of media training…

Dr. Axel HAMANN
Bayer Türk CEO

Son derece faydalı ve bir o kadar da keyifli geçen çalışmamızdan ötürü size tekrar teşekkür ederken, bilişim sektörü yöneticilerine tereddütsüz sizden eğitim almalarını tavsiye edeceğimi bilmenizi isterim…

Tahsin Yılmaz
TTNet Genel Müdürü

Eğitimden geldiğimden beri herkese sürekli sizden bahsediyorum. Hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım harika bir eğitimdi. Çok teşekkürler.

Suzan Sabancı Dinçer
AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı

Coupled with her international experience, I found her approach unique and totally inspiring. Sharing her thorough and solid experienced knowledge, in a witty way, Sedef has made a direct impact on our successful start….

Steven Young
BOSCH Türkiye CEO

Sedef Hanım ile çalışmaya başladıktan sonra hem sunumlarım daha etkili oldu, hem de iletişim yeteneklerim arttı. Daha başarılı iletişim sayesinde iş performansımın arttığını görüyorum…

Zafer Kurtul
Sabancı Holding CEO

I had taken media relations training in my earlier years when I was working in France, Austria and Bulgaria. So in the beginning I thought, what should I take another one in Turkey? Then somehow I was convinced that I would at least learn about the Turkish perspective. But now I can easily say that the media training my top executive team and me, got from Sedef Kabaş, was the best I have ever taken. We are deeply thankful…

Antoine Collette
MONDELEZ Turkey CEO

Ben de koçluk verdim, birden çok kişiden de koçluk aldım.Ama hiç birinde kendimle ilgili kavramlara net tanımları bu kadar etkili koyamadım. ‘Detaycı değil özenli olmak’ gibi.Sen de gördüğüm, hızla karşındakini anlamam, odaklanması gereken noktaları ortaya çıkarman ve kavramları bilimsel yöntemlerle besleyerek net olarak irdelemen. Kısacası direkt katkı.Benim hayatımda iz bıraktın, yaşadığım iklimi değiştirmemi sağladın.İyi ki varsın, iyi ki seni tanıma imkanı buldum.Yürekten teşekkürler.

Mehmet Onur Doğan
INTELTEK CFO

Eğitim, koçluk ve merak ettikleriniz için iletişime geçin: