Hit enter to search or ESC to close

Muazzam Muazzez

Bu kitabın projesi yıllardır zihnimde vardı ama icraata dökülmesi geçen sene (2015) onunla röportaj yapmak için yaşadığı Mersin’e gitmeye karar vermem ile başladı. Muazzez İlmiye Çığ ile ilk kez 2002 yılında TV8’de hazırlayıp, sunduğum Sesli Düşünenler programıma konuk olduğunda tanışmıştım. O günden sonra hiç kopmadık. O benim rol modelim oldu, ben ise onun kadim dostların biri.

Mersin’de kızı Esin Abla’nın evinde gerçekleştirdiğim günlere dayanan röportajlar kitabın bel kemiğini oluşturdu. Kendisine yaşamının dönemeçlerini, uzmanlık alanı olan eski medeniyetleri, tarihi gerçekleri ve elbette “uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamın” sırlarını sordum. Tüm sorularıma içtenlikle, bir asrın tecrübesi, bilgeliği ve öngörüsü ile yanıt verdi. 102 yaşındaki bu “genç kızın” her sözünü kayda alıp, birlikte bir kez daha zamanın akışına çelme atmış olduk.

Sonrasında yirmiden fazla kitabını okuyup, diğer yandan da sohbetlerimizin fonunu oluşturan Sümerler, Hititler, Asurlulardan başlayıp, Kurtuluş Savaşı’na, Cumhuriyet’in ilk yıllarına ve Atatürk devrimlerine uzanan geniş bir tarihi açılımı detaylı şekilde çalıştım. Dolayısıyla sizler kitap boyunca bir filme benzettiği hayatına seyirci olurken fonda binlerce yıla dayanan tarihi gerçekleri de öğrenme, zihninizi tazeleme fırsatı bulacaksınız. Kimi şaşırtıcı, kimi düşündürücü ama hepsi tarihi gerçekler!

20 Haziran 2016 tarihinde 103. yaşına girdiği gün kendisine takdim ettiğim bu kitap, bu muazzam insana naçizane hediyemdir… Kitabı almak suretiyle sizler de bir anlamda Muazzez İlmiye Çığ’ın doğum gününü kutlamış olacaksınız.

(Not: Kitabın tüm geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanmıştır)

Kitaptan bazı alıntılar;

  • Özgüveni yüksek çocuk yetiştirmek nasıl mümkün olur? Çocuk yetiştirirken disiplin mi, sevgi mi daha ön planda olmalı?
  • Gençler gelecek planlarında nelere dikkat etmeli? Gençleri eleştirenler, neleri gözden kaçırıyor?
  • Hayatta zorluk yaşayanlar daha mı şanslı? Zorlukların üstesinden gelmeyi başaranların ortak özellikleri neler?
  • Kurtuluş Savaşı hangi şartlarda yapıldı? Ülke işgal edilmiş, halkın bir bölümünün haberi bile yok… Yol yok, su yok, silah yok, iletişim yok… Bu savaş nasıl kazanıldı?
  • Atatürk neden ölümsüz bir lider? Atatürk’e dünya neden itibar gösterdi?
  • Türkler, Anadolu’ya sanıldığı gibi 1071’de mi geldi? Osmanlı döneminde Türklerin konumu neydi?
  • Tarih neden Sümerler ile başlar? Tevrat, İncil ve Kuran’da geçen pek çok olayın aslının Sümerlere ait olmasını nasıl açıklamak gerek?
  • Hititler Türkiye açısından neden çok önemli? Hitiler günümüze nasıl ışık tutuyor?
  • Hayat uzun mu, kısa mı? Mutlu yaşamın sırrı nedir?
  • Uzun yaşam için özellikle nelere dikkat etmek gerekir? Ne yemeli, ne içmeli, ne yapmalı?

İşte bu soruların yanıtları ve dahası Sedef Kabaş’ın kaleme aldığı Muazzam Muazzez kitabında…

Yayınevi: ASİ KİTAP